Tetovanie

plece_5
Umenie na vlastnej koži

Na tetovanie sa kedysi ľudia dívali pomedzi prsty, dokonca aj v radoch motorkárov sa na také niečo odhodlali len tí drsní a ešte drsnejší.

Dnes je situácia iná, umenie „na vlastnej koži“ je čoraz populárnejšie a oslovuje stále viac ľudí. Stretli sme sa s chlapíkom, ktorý sa mu venuje už pätnásť rokov.               kerka_1   kerka_2   plece_2

portretČerstvý tridsiatnik Ondrej Vranák mal umelecké sklony už od detstva, vtedy mu padlo za obeť kvantum papiera a pasteliek. Dnes pracuje striedavo v Londýne a Amsterdame a živí sa práve tým, čo ho už dlhé roky baví. Ako sa k tomu dostal? „V pätnástich som pocítil potrebu byť potetovaný a stalo sa. Bol to maličký nápis, ktorý dnes už ani nie je skoro vidieť, ale začalo ma to zaujímať stále viac. Napadlo ma, že to vyskúšam sám robiť. Prvú mašinku som si vyrobil z walkmanu a namiesto ihiel poslúžili struny z gitary. Slúžila mi roky...“ Tak trochu ho k tomu dotiahli aj kamoši: „Banda naša chcela byť potetovaná, chápeš, povedali si jednoducho „ty budeš náš tetovač a bolo... Mal som aspoň hneď od začiatku kopec skúšobnej plochy. Reálna koža, pekne naostro...“ Samozrejme, bolo to zadarmo. Neskôr sa to trochu rozbehlo, zájemcov bolo množstvo, Ondrej veľa cestoval, týždeň pobudol na jednom mieste, o týždeň už bol inde... Pokračovalo to malým ilegálnym tattoo štúdiom v kamošovej krčme v Prahe. Nasledoval neplánovaný zájazd do Londýna, samozrejme znovu kvôli tetovaniu kamarátov. Pôvodne to mali byť dva týždne, lenže... „Ako hluchý k husliam som sa dostal do Londýna, všetko šlo podľa plánu, lenže záujemcovia sa začali hrnúť, peniažky sa kotúľali a okrem toho som začal spoznávať tú komunitu ľudí. Takže nasledovalo Škótsko, Manchester, Leeds a tri mesiace cestovania po ostrovoch. Vrátil som sa do Londýna, kde som chcel ešte pár dní pobudnúť v squatoch pred cestou domov, no skoro po roku prišiel tip na profi štúdio Fulham Tattoo Centre vedľa štadiónu Chelsea. Zašiel som tam, robotu som dostal a strávil som tam tri a pol roka. Tetoval som tam všelikoho, známeho britského rapera Neutrina, vraj veľa známych futbalistov, ale ja futbal nesledujem, len viem, že anglickí kolegovia sa s nimi nadšene fotili, ja som len tetoval. Potom som ešte vystriedal pár štúdií v Amsterdame aj v Londýne a teraz robím hlavne v London Tattoo, kde je to super - perfektné prostredie, skvelí ľudia, vysoká kvalita služieb... Profesionálne tetujem už päť rokov a najviac som si obľúbil freehand - kreslenie priamo na kožu, bez obtláčania šablón. Najčastejšie používam čiernu farbu a jej šedé odtiene.

Čo vás čaká?
Ak sa vám tetovanie „dostalo pod kožu“ a rozhodli ste sa menším, či väčším obrázkom ozdobiť niektorú partiu svojho tela, v prvom rade by ste mali mať jasno čo sa týka motívu. Finálnu podobu obrázku dokáže dať skúsenejší tetovač keď mu zopár slovami opíšete čo by sa vám asi páčilo. Spravidla nemusíte doniesť konkrétnu predlohu, ale aj to je riešenie. Na základe predlohy sa vytvorí šablóna a o chvíľu už odchádzate s vernou kópiou vášho obrázku. No oveľa kreatívnejšie je vytvoriť si svoj vlastný motív, samozrejme v spolupráci s tým, kto vás bude tetovať.
Ak dotyčný kreslí obrázok fixkami priamo na kožu, ide o freehand a výtvor sa postupne dolaďuje do finálnej podoby. Až vtedy sa začína tetovanie samotné. Postup v skrátenej podobe vidíte na fotkách dole. Zákazníčka prišla s požiadavkou „chcem prekryť staré, nie celkom vydarené tetovanie, navrhni mi niečo pekné, nechám to na teba“.


kerkaTu vidíte staré tetovanie a začiatok náčrtu nového.


                       kerka_4 kerka_5 kerka_c
Obrysy vznikajú z Ondrejovej hlavy, konkrétnu podobu netuší ešte ani sám. Asi po 20 minútach je obrázok zhruba hotový a finálne podoby mu dá posledná, najtmavšia fixka. K slovu sa potom dostáva mašinka, ihla a farbivo, na poslednej fotke v rade vidíte ako najskôr vznikajú obrysy.

kerka_7Utieraním prebytočnej farby, kvapiek krvi a rôznych ošetrujúcich prípravkov sa kresba fixkou postupne zmýva a zostávajú len tenké kontúry budúceho obrázka.kerka_8Až keď sú obrysy celé hotové, nasleduje vyfarbovanie – vypĺňanie vnútorných plôch.                           kerka_9 kerka_10
Tu vidíte takmer hotový obrázok, je však „plochý“, dvojrozmerný a nasleduje výmena mašinky za jemnejšiu a doplnenie slabučkých tieňov, aby obrázok opticky trochu „vystúpil. 


finalNa poslednej fotke vidíte výsledok zhruba dvoj, či trojhodinovej práce...plece_3 plece_4
Ďalšie Ondrejove práce.ĎALŠIE PREDSTAVENIA


MV_Agusta Tomas_Toth Russel_Mitchel
Návšteva MV Agusta Pofil: Tomáš Tóth
98m na prednom
Profil: Russel Mitchel


TESTY MOTOCYKLOV

Polaris_Sportsman_850_Touring Yamaha_WR450F Harley_Davidson_Dyna_Switchback
Polaris Sportsman
850 Touring
Yamaha WR450F Harley-Davidson
Dyna Switchback


Pridajte článok do Vašich sociálnych sietí

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť